Konsultant Ślubny? Dlaczego nie!

poniedziałek, 21 grudnia 2015
data:post.title
Statystyki są zatrważające - w Polsce na profesjonalnego Konsultanta Ślubnego decyduje się 0,02% par - na fotografa 100%, za granicą, np. w Stanach Zjednoczonych Pary Młode nie wyobrażają sobie zorganizowania ślubu bez pomocy profesjonalisty. Dlaczego? Myślę, że po prostu w Polsce zawód ten jest mało znany i ludzie się go boją. Polacy z zasady nie lubią, gdy ktoś jest od nich mądrzejszy i próbuje zmienić jakiś tok myślenia. 

Dzisiaj opowiem o swoim zawodzie, o pracy Konsultanta Ślubnego i mam nadzieję, że przekonam Was do skorzystania z usług profesjonalistów. Zachęcam do przeczytania postu do końca (na końcu wyjaśniam chyba dla niektórych najważniejszą kwestię - wynagrodzenie Konsultanta Ślubnego). Zaczynamy! :)

 Źródło: www.pinterest.com

Według forbes'a jeden z najbardziej stresujących zawodów świata (w roku 2015 znalazł się na 8 miejscu), więc kim jest Konsultant Ślubny? Najprościej będzie, jeśli wyliczę: ekspert branży ślubnej, negocjator, asystent Pary Młodej, mediator, psycholog, organizator, koordynator, przyjaciel rodziny, wizjoner. Dlaczego tak? Ponieważ, jeśli Konsultant nie będzie ekspertem w swojej dziedzinie, to jak Pary Młode mogłyby takiej osobie zaufać? Bez zaufania nawiązanie współpracy nie jest możliwe. Jeśli już taka współpraca się utworzy, to musicie wiedzieć, że Wasze umowy z restauracją, zespołem czy innym podwykonawcą będą dopieszczone, bez haczyków napisanych małym druczkiem. Nie oszukujmy się - nie każdy z nas urodził się negocjatorem.
Tak jak mechanik naprawia samochody, tak Konsultant Ślubny musi umieć wynegocjować Wam najlepsze warunki umów. Mediator i psycholog - oczekiwanie na Ten Dzień jest stresujące (tym bardziej, jeśli sami wszystko organizujecie i wszystko jest na Waszych głowach). Kłótnie, spięcia, wtrącanie się rodziny w organizację, bo nagle każdy się zna, chce na siłę pomóc lub nawet narzuca swoje racje... Czasami rodzinom łatwiej jest posłuchać "obcej osoby", jaką jest Konsultant, niż Pary Młodej, którą znają od dziecka. Konsultanci podczas kilkumiesięcznej pracy z Młodymi bardzo się zaprzyjaźniają. W końcu Para Młoda powierza jednej osobie swoje marzenia, opowiada o sobie i swoich życiach, dzieli najszczęśliwsze chwile ze sobą - nie da się wtedy nie zaprzyjaźnić. By zorganizować ślub Waszych marzeń Konsultant powinien być kreatywny. Nie ma innych możliwości. Inaczej ze ślubu marzeń, zrobi kolejne wesele bez polotu. A każdy z Was chciałby, żeby taki dzień był wyjątkowy, z piękną oprawą muzyczną, dekoracjami. Czyż nie? :)

Jakie zadnia ma spełniać Konsultant Śluby?
1. Zdobywanie nowych klientów - podobno najciężej jest zdobyć tego pierwszego - później jest łatwiej :) Osoby pracujące w tym zawodzie muszą doskonale znać swoją ofertę, umieć ją zaprezentować i zaciekawić nią potencjalnych klientów, czyli Parę Młodą. Czasami przyszłe małżeństwo uważa po rozmowie z Konsultantem, że to zbędny wydatek i na taką usługę się nie decydują. W tym zawodzie zasada "poczty pantoflowej" również może się sprawdzić - jeśli mieliście osobę, która zorganizowała i skoordynowała Wasze bajkowe wesele i odróżniało się ono od pozostałych przyjęć w rodzinie czy wśród znajomych, to przyszłe Panny Młode również mogą zechcieć zatrudnić Konsultanta po rozmowie z Wami! Dlatego, jeśli byliście zadowoleni z usług Agencji Ślubnej, polecajcie ją innym :)
2. Najlepsi podwykonawcy - Pary Młode niestety często decydują się na fotografów, lokale czy innych podwykonawców właśnie po rozmowach z rodziną czy znajomymi. Jaki jest w tym błąd? Nie zwracają uwagi na to, że przy jednej parze dany fotograf się sprawdzi - przy innej już nie. "Bo ciocia mówiła...", "koleżanka korzystała..." itd., itd. Musicie wiedzieć, że na rynku mamy tyle ofert po to, by każdy mógł dopasować podwykonawców pod swoje oczekiwania. A jak pomaga tu Konsultant? Z bazy swoich podwykonawców wybierze właśnie tych najlepszych dla danej pary, ale to Para Młoda ma ZAWSZE decydujący głos.
3. Najlepsze warunki umów - o tym pisałam trochę wyżej. W umowach chodzi o to, aby obie strony były zabezpieczone prawnie, w razie jakichś niezgodności. Dobrze sporządzona i wynegocjowana umowa, gwarantuje Wam komfort psychiczny, a Konsultanci mają wpływ na przyjęcie, biorą odpowiedzialność za poleconych podwykonawców. Dzięki temu podwykonawcy nie muszą spotykać się bezpośrednio z Parą Młodą, tylko z Konsultantem, co wiele ułatwia.
Ale tak jak pisałam w punkcie 2. - WY jako klienci Agencji Ślubnej decydujecie o wszystkim.
4. Stylizowanie przyjęcia - każde wesele Wedding Plannera powinno się różnić od innych - po to właśnie Go zatrudniacie, żeby dzień Waszego Ślubu był niezapomniany i jedyny w swoim rodzaju. Konsultant szuka inspiracji, pośredniczy między florystami, dekoratorami, cukiernikami i stylistami po to, aby wszystko było spójne i ze sobą współgrało. 
5. Pilnowanie budżetu - w poście o zaręczynach wspominałam już o tym. Pary Młode same zarządzające pieniędzmi przeznaczonymi na wesele często zapominają wliczać do wydatków niby nieznaczących kwot. Jednak przez takie wydawanie bez sensu pieniędzy wydajemy więcej, a niepotrzebnie. Już na samym początku pracy z Konsultantem, Para Młoda ma wstępnie określony budżet. Właśnie pod niego tworzymy wstępny kosztorys, który jest także załącznikiem do umowy (jest na bieżąco aktualizowany). Konsultant musi wiedzieć co może z danym budżetem zrobić, powinien proponować takie rozwiązania, żeby zadowolić Parę Młodą i wzbogacić później swoje ślubne portfolio. Bo nie sztuką jest zorganizować słabe przyjęcie za 200 tysięcy złotych, sztuką jest zorganizować wspaniałe przyjęcie za 20 tysięcy, tak by każdy oniemiał z zachwytu :)
6. Przywiązanie do Pary Młodej i opieka nad Nią - pisałam o tym przy definicji Konsultanta Ślubnego. 
7. Koordynacja przyjęcia - dobrze zorganizowane przyjęcie nie obejmuje wyłącznie podpisywania umów - trzeba go również dopilnować. Na ten temat rozpiszę się przy innej okazji :)
8. Ciągle doskonalenie siebie i poznawanie rynku - nigdy nie można spoczywać na laurach - rynek śluby cały czas się zmienia, powstają nowe trendy, rośnie konkurencja. Konsultanci jako pierwsi w branży muszą znać nowości. Obserwacja rynków zagranicznych jest również obowiązkowa. 

Źródło: www.pinterest.com

Skoro posiadanie Konsultanta, to taka ulga dla Młodych, to dlaczego ludzie się na taką usługę nie decydują?
1. Usługa nienamacalna - przyzwyczailiśmy się, że jeśli za coś płacimy, to chcemy od razu mieć coś namacalnego. Robimy zakupy w supermarketach, płacimy za fotografa, mechanik naprawia nam stłuczoną szybę w samochodzie itd. Płacimy i mamy rezultaty. W tym przypadku efektem usługi będzie wymarzony dzień ślubu, dopiero tego dnia będzie można zobaczyć całą pracę włożoną w miesiące przygotowań. 
2. Usługa ekskluzywna, tylko dla bogatych - do dziś nie rozumiem dlaczego ludzie tak myślą.
Okej, nowy zawód, więc MUSI być drogi. Z tym, że agencje ślubne mają swoje cenniki, których nie ukrywają w szafach. Klient od razu zapoznawany jest z ceną danej usługi. Popatrzmy na to z innej strony - wynagrodzenie zespołu za kilka godzin grania kosztuje ok 3,5 tysiąca złotych. To dużo czy mało? Zespół gra powiedzmy 8 godzin, natomiast Konsultant pracuje z Parą Młoda, podwykonawcami miesiącami. Oczywiście każdy może podjąć się organizacji wesela samodzielnie, z tym, że nie wypadnie ono tak samo, jak gdyby organizował je profesjonalista (zapraszam na strony Agencji Ślubnych, gdzie znajdziecie rekomendacje Małżeństw na temat profesjonalnej organizacji wesel). Poza tym inna kwestia - jeśli przyszłe małżeństwo pracuje na tzw. etacie, to musiałoby brać specjalnie dni wolne od pracy (oczywiście niepłatne) lub wykorzystywać dni z urlopu, po to by spotkać się z fotografem czy innym podwykonawcą. Wtedy dużo ludzi decyduje się na nieodpowiednich podwykonawców, żeby mieć tylko szybciej z głowy. A jeśli wesele ma odbyć się na drugim końcu kraju, to jeden dzień nie wystarczy, a w weekend nie każdy potencjalny fotograf czy cukiernik zechce się spotkać. Dodam jeszcze ważną kwestię (chyba najważniejszą dla niektórych) - Konsultant nie bierze wynagrodzenia ponad Wasz cały weselny budżet - jeśli zakładając chcecie wydać 50 tysięcy złotych, w tej cenie będzie również wynagrodzenie Konsultanta, dekoracje, miejsce wesela, posiłki, podwykonawcy i wszystko to, co zechcecie.

Agencje Ślubne w Polsce - wybrane, bo jest ich o wiele więcej:
1. Perfect Moments (Klik!)
2. Aspire (Klik!)
3. Perfect Day (Klik!)
4. Kraina Ślubów (Klik!)
5. Ślubna Pracowania (Klik!)
6. Agaya (Klik!)
7. 2 Cytryny (Klik!) 
8. Architekci Wesel (Klik!) 
9. Manufaktura Ślubów (Klik!) 
10. Wedding Off (Klik!)

Na koniec przedstawię Wam najsłynniejszych Konsultantów Ślubnych za granicą:
1. Mindy Weiss (Klik!)
2. Preston Bailey (Klik!)
3. Mark Niemierko (Klik!)
4. Olivier Dolz (Klik!)
Moi Drodzy, mam nadzieję, że przybliżyłam Wam troszkę pracę Konsultanta Ślubnego i Was nie zanudziłam. Zachęcam Was choćby do spotkania się z taką osobą jeśli planujecie ślub, zobaczycie wtedy czy warto zatrudnić profesjonalistę. Dobra Agencja Ślubna, to gwarancja wymarzonego ślubu. 


Prześlij komentarz