Organizacja ślubu i wesela: od czego zacząć?

wtorek, 29 grudnia 2015
data:post.title
Po zaręczynach marzeń przychodzi czas, kiedy postanawiacie, że czas najwyższy się pobrać. Wiele par chce zrobić wszystko od razu, na już, żeby mieć później z głowy. Niestety nie jest to najlepszy pomysł z wielu względów. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nie zastanawiają się nad podwykonawcami. Pisałam o tym we wcześniejszych wpisach - to co sprawdziło się u jednej Pary Młodej, niekoniecznie będzie odpowiednie u drugiej. W dzisiejszych czasach niby jest dostęp do wszystkich dóbr, informacji itp., jednak w niektórych regionach Polski lokal trzeba rezerwować nawet 2 lata wcześniej. Moim zdaniem to duża przesada, bo przez te 2 lata może zmienić się wiele (wizja wesela, inna ilość gości lub nawet rozstania przyszłej Pary Młodej). Ale nie obawiajcie się! W tym wpisie pokaże Wam od czego zacząć przy organizacji tego wielkiego dnia :)
Zazwyczaj Narzeczeństwo postanawia, iż ich ślub odbędzie się za rok - 12 miesięcy to najlepszy wg. konsultantów ślubnych czas, żeby zorganizować wszystko jak należy. Można w tym czasie wybrać lokal, fotografa, cukiernika i innych podwykonawców. Pamiętajcie, że dobry podwykonawca dojedzie wszędzie - mówię tu o zespole/ dj-u, fotografie, kamerzyście, dekoratorach itd.
Dlaczego rok jest lepszy niż 2 lata? To proste - im więcej czasu do wesela, tym dłużej Pary Młode są zestresowane, chcą mieć wszystko gotowe od razu, a tak jak pisałam wyżej, często coś później nie wychodzi. 
  1. Pierwszym krokiem do organizacji wesela jest zarezerwowanie miejsca, gdzie ma się odbyć przyjęcie. Może być to restauracja, sala weselna, zamek, dworek, pałacyk, ogrody, magazyny, stodoły itd. Możliwości w dzisiejszych czasach są praktycznie niczym nieograniczone. Przy rezerwacji takiego miejsca musicie wziąć pod uwagę oczywiście chociaż przybliżoną liczbę gości. Bo jeśli chcecie mieć wesele powyżej 200 osób, to trzeba szukać takiej sali czy innego miejsca, by goście się pomieścili. Nie ma sensu rezerwować sali, która mieści maksymalnie 150 osób i liczyć, że ktoś z listy zaproszonych się wykruszy. Bo co będzie, jeśli każdy potwierdzi swoje przybycie? Tak samo jest w sytuacji odwrotnej - jeżeli wiecie, że zaproszonych gości nie będzie więcej niż 100, to nie bukujcie miejsca, gdzie może bawić się nawet 500 osobowa grupa. 
     Źródło: www.pinterest.com

    Źródło: www.pinterest.com

  2. Jeśli macie już zarezerwowane miejsce przyjęcia weselnego warto pójść również do Kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego, aby dowiedzieć się, kiedy możecie rezerwować wybrane terminy. Często jest tak, że księża nie mają grafików na przyszły rok i mówią, żeby przyjść bliżej końca roku i wtedy będzie wiadome, czy konkretna data jest wolna. W Urzędach bywa różnie - szczególnie, jeśli planujecie ślub w plenerze - a uroczystość ma poprowadzić urzędnik, lepiej dopytać kiedy należy zgłaszać wnioski, każdy Urząd ma swoje wymogi, które trzeba respektować. 
    Źródło: www.pinterest.com 

  3. Jeśli powyższe punkty już są odhaczone, to trzeba zarezerwować noclegi. Najlepiej, żeby noclegi znajdywały się jak najbliżej miejsca imprezy weselnej, gdyż goście po wielu godzinach zabawy będą zmęczeni. Osoby starsze czy rodziny z dziećmi zazwyczaj wcześniej wychodzą, mogą chcieć odpocząć w trakcie wesela, dlatego miłym gestem będzie zabukowanie im noclegów blisko miejsca przyjęcia. W niektórych miejscach właściciele lokali, sal weselnych, restauracji mają kilka pokoi lub mogą polecać zaprzyjaźnione noclegi w okolicy, jednak należy sprawdzić ich stan, bo nie zawsze jest tak jak byśmy sobie tego życzyli (brak łazienek, dostępu do kuchni lub brak śniadań do wykupienia, pościel może nie być zmieniania, w pokojach są robaki, grzyby na ścianach i podłodze itd.). Musicie też ustalić z obsługą techniczną wesela (fotografem, kamerzystą, zespołem) jakie mają wymagania, bo też bywa z tym różnie. Jedni oczekują pięciogwiazdkowego hotelu ze spa i wyżywieniem, innym wystarczy do szczęścia łóżko. Spiszcie to również w umowie! Dobrze jest wynegocjować ceny pokoi, jeśli wynajmujecie większość hotelu/ motelu/ pensjonatu/ gospodarstwa agroturystycznego na wyłączność - dla takich miejsc wesela są okazją do dużego zarobku, nie dajcie się naciągać. Jeśli ceny za nocleg są wysokie, domagajcie się chociaż śniadania już wliczonego w ceny dla swoich gości.
  4. Na końcu fajnie jest rozesłać "Save the date" przyszłym weselnikom. Co to takiego? Nic innego, jak powiadomienie gości o tym, że się pobieracie! Nie każda Para Młoda się na to decyduje, ale w moim odczuciu jest to świetna opcja. W jakiej formie można to zrobić? Dowolnej - dosłownie. Mnie bardzo podoba się pomysł z magnesami na lodówkę - Wasze wspólne zdjęcie z datą ślubu, uwiecznione na magnesie, który każdy przyszły gość przyczepi sobie na lodówkę, żeby nie zapomnieć. Można wysłać również kartkę z powiadomieniem, tak jak w przypadku magnesu - Wasze zdjęcie z datą ślubu, lecz bez magnesu, pudełeczko z niespodzianką zawiadamiające o dniu ślubu, kartę z kalendarza z miesiąca Waszego ślubu z zaznaczonym dniem, jak również poprzez wstawienie na portale społecznościowe zdjęcia zawiadamiającego o ślubie. Pomysły i kreatywność mile widziane - każdy sposób jest dobry :) Poniżej przedstawię Wam kilka świetnych propozycji na "Save the date".
 Przykładowe magnesy:
Źródło: www.pinterest.com

 Karta z kalendarza lub Wasze zdjęcie z datą ślubu:
 Źródło: www.pinterest.com

W pudełeczku możecie przesłać drewniane klocki (tu pierścionek tylko do zdjęcia :) ) lub mini puzzle:
 Źródło: www.pinterest.com

Na portalach społecznościowych możecie zamieścić różne zdjęcia, np. takie jak poniżej:
 Źródło: www.pinterest.com

Powyższe 4 punkty, to początek do zorganizowania ślubu i wesela od podstaw, bez pośpiechu. Jak mówi przysłowie: "gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy" i coś w tym jest - im szybciej chcecie mieć zarezerwowane wszystko na raz, to możecie spodziewać się, że coś nie pójdzie zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Nie spieszcie się, bądźcie otwarci na nowe propozycje, nowych podwykonawców. Zarys wesela zmienia się czasami kilka razy, dlatego musicie brać pod uwagę to, żeby wszystko wyszło spójnie. Nie upierajcie się na siłę przy jednym lokalu, skoro możecie znaleźć coś innego, nie koniecznie droższego czy brzydszego. Ma to być Wasz wymarzony dzień, więc pośpiech jest złym doradcą.
Prześlij komentarz