Zaręczyny... i co dalej?

środa, 16 grudnia 2015
data:post.title
Okej... jesteśmy po zaręczynach marzeń, podzieliliśmy się tą wiadomością ze światem, świętowaliśmy...ale co dalej? Szybki ślub czy może wieczne narzeczeństwo?
Opinii tyle, co ludzi na świecie. Jedni są zwolennikami dość rychłego wesela, inni zaś wolą czekać latami, lub pozostać w związku niesformalizowanym prawnie. 
Jeśli należycie do pierwszej grupy, to łatwiej będzie zacząć przygotowania do tego ważnego dnia od paru spraw:

1. Wiele przyszłych Par Młodych nie zdaje sobie sprawy z budżetu jaki chcą/ mogą przeznaczyć na wesele. Co prawda mogą kierować się tym, co mówili ich znajomi czy rodzina, jednak to i tak na razie teoria. Często wesele (w części lub w całości) finansują rodzice Pary Młodej. Najlepiej porozmawiać z Nimi i ustalić kto będzie płatnikiem. Bywa tak, że jeśli to rodzice w dużej części płacą za uroczystość - dochodzi do kłótni, rodzice myślą, że mogą o wszystkim decydować, nie licząc się ze zdaniem Pary Młodej, ale przepraszam CZYJE TO WESELE?! - nie chodzi o to, że rodzice nie powinni mieć i wyrażać swojego zdania, ale zdanie a ostateczne decyzje trochę się różnią od siebie. Jeśli ustalicie już kto jest płaci za wesele, to postarajcie się określić budżet. W zależności od regionu, w jakim planowane jest wesele, ceny będą różne. W większych miastach (Warszawa, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Kraków) wesele na ok 100 osób kosztuje w granicach od 70 tys. złotych. Mniejsze miejscowości - jest to koszt od 40 tys. złotych.  

 Źródło: http://www.huffingtonpost.com


Jak pilnować budżetu? Najlepszym sposobem jest zatrudnienie Konsultanta Ślubnego, który będzie nad wszystkim czuwał, ale pracę tej osoby opiszę w innym poście. Innym sposobem jest rozpisywanie sobie wszystkich wydawanych pieniędzy w Excelu lub choćby w zeszycie. Tylko do tego musicie choć trochę znać rynek śluby z Waszego  regionu (najlepiej na początku uśrednić wszystkie ceny i później planować budżet).

2. Ustalcie datę ślubu - chyba najważniejszy punkt :) bez zaplanowanej daty ślub się nie odbędzie.  

Źródło: http://weddbook.com/media/791447/wedding-photography


Musicie zastanowić się czy chcecie mieć wesele w sobotę czy może w piątek (coraz więcej restaracji czy sal weselnych zgadza się na wesela w dni inne niż sobota). A może długi weekend? Taka opcja też wchodzi w grę. Jak wiadomo sezon ślubny jest najbardziej oblegany w okresie maj - wrzesień. Ale to nie znaczy, że Wasz ślub musi odbyć się akurat w tym czasie. Można zorganizować piękne jesienne wesele w październiku, a może ślub zimą?

3. Ustalcie listę gości - to ważne, ponieważ w dużej mierze od jej ilości będzie zależało ile na wesele wydacie. W dzisiejszych czasach odchodzi się już od robienia wesel na 300 osób (chyba, że rodzina jest bardzo liczna i Młodzi tak chcą uczcić wstąpienie na nową drogę życia), często spotyka się przyjęcia weselne na ok 50 - 100 osób (tylko najbliższa rodzina i znajomi/ sama rodzina/ sami znajomi). 
Źródło: http://www.theoverwhelmedbride.com/the-blog/guest-list-in-30-seconds


Coraz częściej Para Młoda wyjeżdża w towarzystwie świadków za granicę, do egzotycznych krajów i tam się pobiera, bez wyprawiania hucznego wesela. Każda z tych opcji jest dobra, wystarczy zdecydować :) Musicie przedyskutować kogo chcecie gościć w tym jakże ważnym dniu, a z kogo możecie zrezygnować, jeśli decydujecie się na nieduże przyjęcie. 

4. Wyobraźcie sobie to - zazwyczaj jest tak, że Pan Młody wyłącza się z organizacji wesela. Duży błąd, bo to przecież WASZ dzień. Najlepiej gdybyście usiedli na spokojnie we dwoje i przedyskutowali, jak wyobrażacie sobie ślub i wesele. Tylko jedna złota rada - to dopiero początki organizacji, dlatego nie kłóćcie się, jeśli Wasze wizje różnią się od siebie, zdanie na ten temat do wesela może się zmienić wiele razy. Poszukajcie ciekawych inspiracji, to Wam pomoże :)

5. Miejsce - możecie też wstępnie zastanowić się nad miejscem uroczystości. Tradycja głosi, że wesele powinno odbyć się w mieście rodzinnym Panny Młodej, jednak znam wyjątki i czasami zdarza s, że ślub odbywa się w mieście Pana Młodego lub w połowie drogi, w przypadku gdy Para Młoda pochodzi z dwóch krańców Polski. Pamiętajcie, nie ważne gdzie - ważne z kim :)

Źródło: www.pinterest.com

Mam nadzieję, że artykuł przyda się nie jednemu z Was :) Powiedzcie w komentarzach co myślicie na ten temat, coś byście dodali do tych 5- ciu punktów?

Prześlij komentarz