Ślub humanistyczny

poniedziałek, 4 stycznia 2016
data:post.title
Jak zapewne każdy z Was wie, małżeństwo można zalegalizować w Kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. A czy ktoś słyszał o ślubie humanistycznym? Przyznam, że ja sama dopiero jakiś czas temu dowiedziałam się dokładniej co to za rodzaj ceremonii. 
 Źródło: www.pinterest.com

Ślub humanistyczny jest idealną alternatywą dla osób, które nie są wyznawcami żadnej religii, ale przede wszystkim są dla osób, które utożsamiają się z humanistycznym systemem wartości, ale nie tylko. Taki rodzaj ślubu wybierają również osoby, dla których ceremonia ma być ich własnym wydarzeniem, z przysięgą mówioną prosto z serca, nie do powtórzenia. Podczas uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego nie można zmienić/ zindywidualizować/ uatrakcyjnić przysięgi małżeńskiej, więc jeśli ktoś pragnie ślubu rodem z amerykańskich filmów, ta opcja będzie najlepsza. Tak samo będzie w przypadku, jeśli Urzędnik nie wyrazi zgodny na ślub plenerowy - Mistrz Ceremonii dojedzie w każde, wymarzone przez Narzeczonych miejsce. Ślub humanistyczny będzie także dobrym wyborem dla osób tej samej płci lub rozwodników, którzy nie mogą po raz kolejny wziąć ślubu kościelnego. 
Ślub humanistyczny jest także częstym elementem podczas małżeństwa osób pochodzących z innych krajów - celebranci mogą poprowadzić uroczystość w obu językach (najczęściej języku angielskim).

Status prawny ślubu humanistycznego w Polsce jest obecnie uznawany jako ceremonia przejścia, rozumiana jako wydarzenie społeczne i wspólnotowe. Zawarcie związku w obrządku humanistycznym nie ma żadnych konsekwencji prawnych. Osoby chcące zalegalizować swój związek muszą udać się do Urzędu Stanu Cywilnego.
W niektórych krajach śluby humanistyczne mają konsekwencje cywilnoprawne,
np. w Norwegii, Szkocji, Stanach Zjednoczonych.

Kto może wziąć ślub humanistyczny?
Humaniści udzielają ślubów w oparciu o prawo, czyli respektują przeszkody małżeńskie prawa cywilnego, zawarte w art. 10-15 Kodeksu Rodzinnego:
  • Nie może zawrzeć małżeństwa humanistycznego osoba nie mająca ukończonych lat 18. Jednakże z ważnych powodów i za zgodą prawnych opiekunów możemy zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat 16, a z okoliczności wynika,
    że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. 
  • Nie może zawrzeć małżeństwa humanistycznego osoba ubezwłasnowolniona całkowicie.
  • Nie może zawrzeć małżeństwa humanistycznego osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym.
  • Nie może zawrzeć małżeństwa ten, kto już pozostaje w związku małżeńskim.
  • Nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej i rodzeństwo.
  • Nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa przysposabiający i przysposobiony. 
W Polsce ślubów humanistycznych udziela Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, organizacji należącej do światowego ruchu humanistycznego.

Ceremonia i przysięga
Niestety opisanie tego jest bardzo trudnym zadaniem, ze względu na to, że każda ceremonia jest inna, ma inny charakter i styl.  Jedynym stałym elementem każdego ślubu humanistycznego jest obecność "humanisty", czyli mistrza ceremonii/ celebrantem. Osoba ta wspólnie z Parą Młodą ustala jakie elementy chcą widzieć na swoim ślubie. Wspólnie wybierają słowa, muzykę, przemowy. 
Źródło: www.pinterest.com

Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się 9 grudnia 2007 roku, a przysięga Panny Młodej brzmiała:
"Drogi Miłoszu, przysięgam Ci, że będziesz mógł się o mnie troszczyć, być obok mnie w chwilach radości i smutku, w momentach moich porażek i sukcesów. Obiecuję Tobie, że będziesz mógł słuchać moich wrażeń dnia codziennego, robić mi poranne kawy, piec ciasta i nosić moje ciężkie torby, obok mnie zasypiać i obok mnie się budzić. Przyrzekam Ci, że będziesz mógł mnie przytulać, całować, witać i żegnać każdy wspólny dzień Złościć się na mnie, jeśli to koniecznie i przebaczaj, jeśli to możliwe. Jeśli tylko chcesz, to w chwilach mojej nieobecności tęsknij - kiedy wyjadę lub kiedy wyjadę do drugiego pokoju. Obiecuję Ci, że będziesz mógł oglądać ze mną filmy i śpiewać, i tańczyć, i śmiać się, i płakać, i podjadać mi moje batony, i przysięgam, że będziesz mógł się dzielić ze mną wszystkim: myślami, materiałem genetycznym, zasobami... czym tylko zapragniesz...".
Źródło: www.pinterest.cpm

Ogromnym plusem ceremonii humanistycznych jest to, że ceremonie te mogą mogą być niepowtarzalne ze względu na miejsce - w Polsce śluby takie odbywały się, np. nad jeziorem, w kinie, w trakcie wycieczki rowerowej, na maratonie, na szczycie góry czy w muzeum.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Mnie urzeka romantyczność takich uroczystości, słowa płynące prosto z serc Pary Młodej, dużo emocji, wzruszenia. Żaden Urząd nie daje takiej możliwości. Tam nie ma miejsca na Wasze przysięgi. W internecie możecie znaleźć filmiki z takich ślubów, mi do ich oglądania potrzebne są chusteczki, gdyż nie mogę powstrzymać wzruszenia :) 


Prześlij komentarz