Czym kierować się przy wyborze florysty? Część 1.

środa, 24 lutego 2016
data:post.title
Niby wybór kwiatów wydaje się prosty - róże, peonie, tulipany, lawenda... Ale oprócz podjęcia decyzji o gatunkach kwiatów, trzeba wiedzieć jeszcze o kilku innych sprawach. Dzisiejszy post odpowiada tylko na kilka najważniejszych pytań, w kolejnym dowiecie się jeszcze o innych, bardzo ważnych aspektach wyboru florysty :)
Na te pytania odpowiedziała Kasia - florystka oraz mama wspaniałych dzieciaków :) Wszystkie fotografie, to prace Kasi.

Kasiu, czy dobry florysta powinien mieć ukończone jakieś kursy/ szkolenia świadczące o jego doświadczeniu lub uprawnieniach do wykonywania zawodu?
Aby zostać florystą trzeba przede wszystkim posiadać zdolności artystyczne, manualne, a także trzeba być bardzo kreatywnym, bo żaden kurs nas tego nie nauczy, a należy pamiętać, że florysta musi zadowolić różnych klientów. Ale wiadomo, jak w większości zawodów trzeba ciągle się dokształcać i zdobywać różne certyfikaty, by poprawiać posiadane umiejętności.

W takim razie czym kierować się przy wyborze konkretnego florysty? Wystarczy zobaczyć kilka zaświadczeń o kursach? Czy może opinia koleżanek lub rodziny powinna liczyć się najbardziej? 
Przy wyborze florysty czy też konkretnej kwiaciarni warto zasięgnąć opinii znajomych lub poczytać trochę w internecie, jednak należy pamiętać, że każdy ma inny gust i to, co jednym wydaje się cudowne i piękne, innym może wydać się tandetne i nie warte wydania złotówki. Dyplomy i certyfikaty są tylko papierami o odbytych kursach, dlatego najlepiej zobaczyć realne prace wybranej florystki. 

W internecie można przeczytać o osobach podających się za profesjonalne florystki, które tak naprawdę z kwiatami nie miały do czynienia i często kradną cudze zdjęcia, wstawiają je na swoje strony, a efekt końcowy ślubnych bukietów i dekoracji jest bardziej niż tragiczny. Da się jakoś tego uniknąć?
Niestety w dzisiejszych czasach oszustów nie brakuje w żadnej branży. Najlepszym wyjściem jest osobiście pojechać do wybranej kwiaciarni/ florystki i na własne oczy zobaczyć efekty jej pracy. Nie należy kierować się wyłącznie zdjęciami z internetu, żeby się nie rozczarować. Ważne jest też indywidualne podejście florysty do klienta, żeby poczuł się wyjątkowy. 

A jakie elementy składają się na pracę florysty? Tylko wiązanka Panny Młodej, czy jest coś więcej?
Na życzenie klienta florysta może zająć się całą oprawą kwiatową przyjęcia. Składa się na to:
- bukiet ślubny;
- butonierki;
- wianki na głowę;
- bukiet ślubny dla druhny; 
- dekoracja samochodu;
- dekoracja Kościoła;
- dekoracja sali weselnej.

Moim zdaniem w dniu wesela bardzo ważna jest spójność dekoracji kwiatowych. Widziałam Pary Młode, które wszystko miały "z innej bajki" i nie wyglądało to korzystnie. Czy to znaczy, że Pary Młode powinny decydować się na konkretną pracownię florystyczną, czy można wybrać kilka firm?
Oczywiście trzeba zdecydować się na jedną, konkretną firmę, aby wszystkie dekoracje wyglądały spójnie. Wtedy będziemy mieli pewność, że wszystko będzie ze sobą współgrało, bo wyjdzie spod "jednej ręki". To tak, jakbyśmy zamówili suknię, welon i koronkę w różnych stylach i oczekiwali wielkiego wow!

Czy Para Młoda może zobaczyć wybrane gatunki kwiatów przed ostateczną decyzją? Czy mogą prosić o wykonanie próbnego bukietu?
Para Młoda zawsze ma takie prawo, jednak ja w mojej długoletniej karierze jeszcze się z tym nie spotkałam. Jeśli Para Młoda prosi o wykonanie próbnego bukietu, to zazwyczaj trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami (nawet takimi jak za normalny bukiet).

Jeśli jesteśmy już przy bukietach, to muszę przyznać, że coraz więcej Panien Młodych decyduje się na rzucanie właśnie wiązanką, zamiast welonem. Niektóre z nich bardzo cierpią widząc później zniszczony bukiet. Czy florystki mogą wykonać dwa takie same bukiety i czy jest to dodatkowo płatne?
Naturalnie, każda florystka może wykonać dwa takie same bukiety, jednak będzie to usługa dodatkowo płatna (zapewne podwójnie). Drugą możliwością jest wykonanie mniejszego, identycznego bukietu, który będzie tańszy i spokojnie będzie można nim rzucić zamiast welonu :)

A długo tworzy się bukiet ślubny?
Takimi rzeczami nie warto zaprzątać sobie głowy :) Jedna florystka zrobi bukiet w niecałą godzinę, jednak inna ze względu na większą ilość elementów w bukiecie (np. perełek, owoców itp.) będzie potrzebowała więcej czasu. Kasi bardzo dziękuję za rozmowę, mam nadzieję, że wiele kwestii Wam się trochę rozjaśniło, a w następnym wpisie będziecie mogli przeczytać o kosztach, umowach i innych ważnych aspektach w wyborze najlepszego florysty :) Prześlij komentarz