Druhna - zakres obowiązków

wtorek, 16 lutego 2016
data:post.title
Myślę, że w tej kwestii zdania są mocno podzielone, bo jedne Panny Młode oczekują od swoich świadkowych pełnej gotowości do działania w organizacji wesela, mają być na każde zawołanie, natomiast inne traktują taką osobę jako gościa, osobę do pomocy tylko w dniu ślubu, obecną na zdjęciach, przy podpisaniu dokumentów. Każdy z tych wyborów będzie jak najbardziej okej :)

 Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

Najważniejsze obowiązki druhny:
1. Pomoc w organizacji ślubu i wesela - niezdecydowane Panny Młode będą bardzo liczyły się ze zdaniem świadkowej. Szczególnie w momentach stresu i podczas sprzeczek z narzeczonym. Jeśli nie decydujecie się na konsultanta ślubnego, to z pewnością przyda Wam się pomoc w dekoracji Kościoła, sali, zorganizowania płatków kwiatów na wyjście z Kościoła itd.
2. Pomóc w wyborze sukni ślubnej i dodatkach - Panna Młoda ma wyglądać olśniewająco w Tym dniu. Dobra przyjaciółka, w dodatku druhna powinna pomóc w wyborze tej idealnej kreacji.
3. Druhna powinna zorganizować wieczór panieński - jeśli jest to bliska osoba Pannie Młodej, to z pewnością wie, co jej się najbardziej spodoba - wypad na miasto w gronie najbliższych przyjaciółek czy może spokojny wieczór/ weekend w SPA?

 Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

4. W dniu śluby druhna (lub kilka druhen) powinny zadbać o Pannę Młodą: pomóc w założeniu sukni ślubnej, dodatków, powinny zwracać uwagę czy Młoda nie depcze sukni, czy nie potrzebuje pomocy w skorzystaniu z toalety, poprawieniu makijażu czy fryzury.
Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

5. Druhna powinna mieć przy sobie dodatkową parę pończoch, nici itp. O koszyczku ratunkowym na wesele możecie przeczytać TUTAJ.

 Źródło zdjęć: www.pinterest.com

6. Według niektórych osób, druhna (lub cały orszak Panny Młodej) powinien przywieźć do domu Panny Młodej jej przyszłego męża. To zakrawa trochę o ślubne przesądy, jednak niektórzy w nie wierzą :) Chodzi o to, że to kobiety oddają zawsze mężczyznę innej kobiecie. Wydaje mi się, że to może być jakiś regionalny zwyczaj.
7. Świadkowa powinna być obecna przy błogosławieństwie.
8. Druhny powinny pomóc w odbieraniu od gości prezentów, kwiatów czy kopert.
9. Na weselu orszak Panny Młodej powinien zachęcać gości do zabawy, wyjścia na parkiet czy uczestniczeniu w oczepinach.
10. Jeśli Para Młoda byłaby akurat nieobecna, to druhny powinny dziękować gościom za przybycie i wręczać im prezenciki.

Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

Czego druhna nie powinna?
1. Wyglądać lepiej od Panny Młodej - niestety zdarza się, że druhny są bardziej urodziwe od Panny Młodej, ale powinny się starać nie stroić zbyt mocno.
2. Ciągle krytykować wybory Panny Młodej - to jednak nie jej ślub i gusta mogą się od siebie różnić. Poza tym druhna powinna wspierać, a nie dokładać większych zmartwień :)

Jeśli planujecie mieć większy orszak weselny (mówię o 2 i więcej liczbie osób), to obowiązki trzeba podzielić, żeby nie "zwalać" wszystkiego na barki jednej kobiety :) Pamiętajcie, że macie także rodziców i rodzinę do pomocy. 

A Wy, pełniłyście kiedyś obowiązki druhny? Czy powielały się z tym, o czym pisałam wyżej? Czy może macie jeszcze jakieś inne obowiązki?


1 komentarz

  1. Druhna powinna być prawą ręką Panny Młodej. Ślub to czas wielu skrajnych emocji od śmiechu poprzez łzy. Dlatego też świadkowa, czy też druhna musi panować nad całą organizacją jak i w kościele, tak i na sali weselnej, ponieważ nasi nowożeńcy zdecydowanie nie będą mieli do tego głowy. Na to stanowisko powinniśmy wybrać osobę zaufaną i bliską naszemu sercu, aby wiedziała bez słów co chcemy jej przekazać.

    OdpowiedzUsuń