Ślubny Savoir Vivre, czyli jak usadzić gości na weselu?

poniedziałek, 8 lutego 2016
data:post.title
Wiem, że wiele Par Młodych ma problem z usadzeniem swoich gości. Czy koło najważniejszej Pary wieczoru powinni siedzieć świadkowie? A może Para Młoda powinna siedzieć wśród najbliższej rodziny albo zupełnie sami? Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam zdecydować, gdzie Wasi weselnicy powinni zająć miejsca tego dnia ;)
Źródło zdjęcia: www.pinterest.com


Według ogólnych wytycznych Savoir Vivre należy zachować kilka zasad poprawnego usadzania gości przy stołach:
 • zasada przeplatana - usadzamy mężczyzn naprzemiennie z kobietami;
 • małżeństwa i narzeczeni siedzą obok siebie lub naprzeciwko siebie;
 • zazwyczaj sadza się razem albo w pobliżu sobie osoby, które się znają i lubią;
 • usadzając swoich znajomych musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy: wiek, zainteresowania, czy też znajomość języków obcych (szczególnie przy weselach międzynarodowych);
 • dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie oddzielnego stołu dla dzieci, gdzie samodzielnie będą mogły jeść;
 • jak jesteśmy przy temacie dzieci, to dla najmłodszych powinniśmy zorganizować specjalne krzesełka ułatwiające ich karmienie;
 • osobom niepełnosprawnym powinniśmy zapewnić miejsca z ułatwionym wyjściem (broń Boże na środku długiego stołu, przy kolumnach, miejscach z dużą ilością zakrętów), łatwiejszym dostępem do toalet;
 • pod żadnym względem nie można sadzać koło siebie osób, które są w konflikcie.
Źródło zdjęcia: www.pinterest.com


Usadzanie gości:
 • tradycyjne - najczęściej spotykane jest usadzenie, aby najbliżej Pary Młodej siedziała najbliższa rodzina, im dalej od Pary Młodej, tym stopień pokrewieństwa jest niższy;
 • nowoczesne - przy Parze Młodej w tym przypadku siadają najpierw najbliżsi przyjaciele i członkowie rodziny, a później cała reszta.

Stół Pary Młodej - pamiętajcie, że Panna Młoda ZAWSZE siada po prawej stronie Pana Młodego! Możemy wyróżnić kilka wersji takiego usadzenia:
 1. Stół na 10 osób - w centralnym miejscu siedzi Para Młoda, obok Pana Młodego sadzamy najbliższą rodzinę Panny Młodej, czyli mamę, obok niej ojca, później babcię Panny Młodej, a obok babci dziadka. Obok Panny Młodej siada ojciec Pana Młodego, obok niego mama, następnie dziadek i babcia Pana Młodego.
 2. Stół na 10 osób - w centralnym miejscu siada Para Młoda, obok Pana Młodego siada jego mama, później ojciec, babcia i dziadek. Po stronie Panny Młodej siada - analogicznie - jej ojciec, mama, a obok nich dziadek i babcia.
 3. Stół na 10 osób - w centralnym punkcie siedzi Para Młoda, po stronie Panny Młodej siada świadek płci męskiej i jego partnerka, następnie rodzice Pana Młodego lub Panny Młodej, obok Pana Młodego należy usadzić świadka płci żeńskiej oraz jej osobę towarzyszącą, a następnie rodziców Panny Młodej lub Pana Młodego.
 4. Stół na 6 osób - w centralnym miejscu siedzi Para Młoda, obok niej świadek płci męskiej z partnerką, obok Pana Młodego siada świadek płci żeńskiej z osobą towarzyszącą.
 5. Stół na kilkanaście osób - w centralnym punkcie siada Para Młoda, obok niej świadkowa z osobą towarzyszącą, obok Pana Młodego siada drużbant z partnerką, przy tym samym stole zasiadają najbliżsi przyjaciele z osobami towarzyszącymi lub cały orszak ślubny (jeśli jest duży).
 6. Stół na 4 osoby (tylko jeśli świadkowie Pary Młodej są parą!) - w centralnym miejscu siedzi Para Młoda, przy Pannie Młodej siada druhna, obok Pana Młodego drużbant.
 7. Stół 2-wu osobowy - siedzi przy nim tylko Para Młoda.
Źródło zdjęcia: www.pinterest.com


Stoły gości:
 1. Można rozsadzić gości według stołów, ale już nie według miejsc. Wtedy potrzebne będą numerki na stołach i tablica z rozsadzeniem gości do poszczególnych stolików, ale miejsce wybierają sobie sami wedle własnych preferencji.
 2. Innym sposobem jest rozsadzenie gości wedle ściśle przypisanych miejsc przy wyznaczonych stołach. Wtedy potrzebne będą także winietki, numerki na stołach oraz tablica z rozsadzeniem gości.

Bardzo fajnym rozwiązaniem trudności w ustalaniu miejsc gości jest rozrysowanie w domu całej sali weselnej wraz ze stolikami i przypisanie stolikom nazwisk gości. Warto do tego wykorzystać kolorowe samoprzylepne karteczki, gdzie możecie zaznaczyć czy gość jest ze strony Panny Młodej/ Pana Młodego/ wspólni znajomi/ koledzy z pracy. Łatwiej "zobaczycie" jak wygląda to z daleka, w kolorze :)

Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

Dzisiejsza lekcja Savoir Vivre dobiega końca. Byłabym bardziej niż szczęśliwa, gdybyście mogli skorzystać z powyższych rad, gdyż mogą ułatwić Wam podejmowanie decyzji w przypisywaniu odpowiednich miejsc gościom weselnym. Oczywiście wszystko zależy od Was, możecie połączyć różne metody lub wcale się do nich nie stosować. Ważne jest, żebyście to Wy byli zadowoleni z ustawienia miejsc :)


3 komentarze

 1. Wszystko fajnie, ale sprawa komplikuje się, gdy rodzice obu par są rozwiedzeni, a do tego nie każdy z nich ma nowego partnera i ich stopień pogodzenia się z sytuacją też jest bardzo różny ;) Dorzućmy do tego jeszcze wzajemną niechęć rodzin ze strony matki i ojca z jednej stron i mamy piękną katastrofę ;) Czeka nas niezła łamigłówka z tym usadzaniem gości. Zdecydowaliśmy się na większe wesele, mając nadzieję, że trochę zgubią się w tłumie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @gruszka z fartuszka
   Oczywiście w rzeczywistości sytuacje rodzinne są dalekie od wzorca i trzeba nieźle kombinować, żeby na weselu obyło się bez kłótni i przykrości. Dobrym rozwiązaniem - tak jak sama napisałaś - może być większe wesele lub rozdzielenie sali na dwie części, z parkietem pośrodku. Wtedy rodziny siedzą nieco dalej od siebie, ale każdy może poczuć się ciut bardziej komfortowo :)

   Usuń
 2. No ja juz od roku probuje rozpisac stoly. Problem z rozwiedzionym wujostwem gdzie malo kto lubi nowa partnerke wujka a jeho byla zona jest akurat moja chrzesna. Do tego chcialam usadzic znajomych mamy i przyszywane ciocie razem. A sie okazalo ze chca siedziec ze swoimi dziecmi czyli przyszywanym kuzynostwem ktorych chcialam posadzic ze znajomymi. Ehh. I przy kazdej wersji sprawa sie coraz bardziej kaplikuje bo nie moge miec jednych stolow na 8 osob a innych na 16. Masakra. No i nie wiem kogo z nami posadzic bo zburze caly uklad :)

  OdpowiedzUsuń