Jak przeliczać alkohol i napoje?

czwartek, 10 marca 2016
data:post.title
Zaważyłam, że wiele Par Młodych ma problem z przeliczaniem "ile czego trzeba". W tej serii wpisów odpowiem na właśnie takie pytania.
Zaczynamy!
 Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

Alkohol - jak przeliczać?
 1. 0,5l wódki na osobę.
 2. Jeśli macie jeszcze inne, kolorowe alkohole, to wódkę wtedy liczymy 0,7l na parę.
 3. Jeśli planujecie mieć szampana na powitanie gości, to liczymy go następująco: 1 szampan o poj. 0,7l liczony na 6-8 osób.
 4. Wino do obiadu: 1 wino o poj. 0,7l na 2-4 osoby. Można także zastosować takie przeliczenie wina, jeśli chcecie postawić je na stołach na całe wesele - jeśli wiecie, że 1 wino wystarcza na max 4 osoby, to już dalej jest prosta matematyka :)
 5. Piwo - możecie przyjąć, że wystarczy 1 piwo na osobę. Wiadomo, że wiele osób z piwa zrezygnuje, ale inna część gości może pić tylko piwo. Także jest to bezpieczna opcja. Zawsze część piwa może zostać na poprawiny ;)

Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

Napoje - jak przeliczać? 
2l na osobę: 60% - z tych 2 litrów - to napoje gazowane (w tym 70% to coca-cola), 30% to soki, 10% woda niegazowana z cytryną i mięta. 
Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

Wiem, że są to orientacyjne liczby, bo nie da się przewidzieć dokładnie ile alkoholu i napoi goście wypiją. Czasami ktoś musi jechać do sklepu czy na stację benzynową po dodatkowe butelki, bo goście tak dobrze się bawią, a u innych alkoholu, który został starczyłoby jeszcze na drugie wesele. A Wy jakie wartości przy wyliczaniu przyjęliście?

4 komentarze

 1. Zapisuję w ulubionych, bo mi się na 100% przyda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Barbara Maciejewska - cieszymy się, że wszystko się przydaje, zapraszamy do obserwowania bloga, bo pojawi się na nim jeszcze wiele przydatnych informacji :)

   Usuń
 2. My przyjęliśmy 1l wódkę na osobę na 2 dni. Do tego piwo lane z kija na poprawiny i wino na barze, otwierane i podawane na życzenie... Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marta, to dobre przyjęte wartości. Na pewno znacie Waszych gości weselnych, więc wiecie czego się spodziewać :) Jeśli podajecie na weselu dodatkowo tylko wino, to myślę, że te 0,5l wódki na osobę na 1 dzień wystarczą :)

   Usuń