Jak wybrać idealnego fotografa ślubnego?

piątek, 29 kwietnia 2016
data:post.title
Poprzednio opisałam Wam jak wybrać najlepszego filmowca. Wpis ten znajdziecie pod TYM linkiem. Dzisiaj przedstawię czym warto kierować się przy wyborze fotografa. 
Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

Z racji tego, że większość Par Młodych na fotografa decyduje się najczęściej, warto znać kilka zasad, żeby uniknąć zdjęć ze ślubu takich, jak poniżej.
 Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Rynek fotografów ślubnych jest bardzo obszerny - każda Para Młoda może znaleźć tego, który najbardziej odpowiada im stylem wykonywania zdjęć.

Najbardziej popularne style fotografii ślubnej to:
 • repoglamour - termin ukuty przez topowych polskich fotografów - Adama Trzcionkę i Kalinę Ciesielską (kalina-studio). Zdjęcia w tym stylu charakteryzują się specyficzną jasnością, dużym kontrastem i nasyceniem kolorów. Dzięki temu zdjęcia wyglądają bardzo bajkowo. Styl ten stosują m.in.: Sebastian Małachowski, Michał i Anna Rutko, Adam Ludwik, Michał Lewandowski czy Rafał i Diana Krasa;
 • vintage - zdjęcia w tym stylu cechuje charakterystyczna poświata w stylu retro, naturalne światło, przytłumiony kolor. Ostrość zdjęć często miesza się pomiędzy szczegółami i postaciami na zdjęciu. Styl vintage zobaczymy na fotografiach m.in.: Sebastiana Ściegalskiego, Anny Powierzy (PhotoEmotions), Marty Skrzypczyńskiej-Starkowskiej i Macieja Starkowskiego (Very Lucy Star).
Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

Weryfikacja, czyli o co pytać fotografa?
 • czy posiada licencję na robienie zdjęć w Kościele (wydaną przez Kurię);
 • jaki posiada sprzęt - jasne obiektywy (np. korpus Nikon d700, d3 i zestaw obiektywów Nikkor 50 mm 1.4, korpus Canon 5d, zestaw obiektywów Canon 50 mm 1.4);
 • jaka jest estetyka zdjęć wykonywanych przez konkretnego fotografa - ładne kadry, ostre zdjęcia, jasne, obrobione;
 • czy przynależy do organizacji (np. WPJA, PSFS).

 Jak oglądać portfolio?
 • należy obejrzeć cały reportaż weselny - najlepiej kilka różnych - od przygotowań aż do końca oczepin;
 • należy szczególnie zwrócić na zdjęcia wykonane w Kościele - dobry fotograf poradzi sobie w każdych warunkach, nawet tych trudnych (np. małe, ciemne Kościółki);
 • sesja plenerowa - jeśli sesje różnych Par się od siebie różnią, oznacza to, że fotograf jest kreatywny i ma pomysł na każdą Parę. Pamiętajcie, że wybierając fotografa zazwyczaj zachwycamy się sesją plenerową, gdyż robione są w pięknych miejscach, a kierowanie się samym plenerem nie jest dobrym rozwiązaniem. Może okazać się, że fotograf nie radzi sobie ze zdjęciami w Kościele, a zdjęcia bawiących się gości na weselu będą przypominały rozmazaną plamę.
 Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Umowa z fotografem - najważniejsze punkty:
 1. Informacje o sprzęcie należącym do fotografa.
 2. Informacje o odbyciu przygotowania liturgicznego.
 3. Punkt dotyczący innych fotografów.
 4. Oświadczenie o znajomości portfolio fotografa i akceptacja jego stylu.
 5. Informacje o tym, że na jakość zdjęć będą mieć wpływ warunki zastane.
 6. Informacja o wypadkach losowych.
 7. Zgoda na udostępnienie wizerunku.
 8. Informacja o czasie oddania zdjęć.
 9. Informacja o tym, że w Internecie zamawiający będzie mógł zamieszczać tylko przygotowane przez fotografa miniaturki z jego logo.
 10. Informacje o wybranym pakiecie (pakiet jako załącznik) i ustalona kwota zadatku i etapy wpłaty kwot.

A Wy czym kierujecie się podczas wyboru fotografa? Macie jakieś sprawdzone sposoby? 


Prześlij komentarz