Ślub w obrządku prawosławnym

piątek, 10 czerwca 2016
data:post.title
Zazwyczaj w Polsce udziela się ślubów kościelnych i cywilnych. Jednak również w naszym kraju są Pary, które są innej wiary. Dzisiaj opowiem Wam trochę o ślubach w obrządku prawosławnym. 
Źródło zdjęcia: www.sakramenty.cerkiew.pl

Według GUSu, rocznie w Polsce zawieranych jest około 500 małżeństw w obrządku prawosławnym. Sakrament małżeństwa nazywany jest uwieńczeniem czy też koronacją. Śluby w Kościele Prawosławnym mogą zaskakiwać swoją malowniczością, przepychem. Uroczystości te są pełne mistycyzmu i rozmaitych symboli, które dla osób bywających na ślubach w obrządku rzymskokatolickim mogą okazać się niezwykłe, pełne duchowego znaczenia. Sakrament małżeństwa udzielany jest przez duchownego w Cerkwi, która sama w sobie jest bardzo ozdobna. Inaczej - niż w kościele rzymskokatolickim - postrzega się samą istotę małżeństwa - nie kończy się ono bowiem wraz ze śmiercią jednego z małżonków i nie dąży (jako do najważniejszej istoty w związku dwojga ludzi) do zrodzenia i wychowania potomstwa. Tutaj najważniejsze jest stworzenie wiecznej komunii duchowej między kobietą i mężczyzną. 

Cała ceremonia rozpoczyna się od błogosławieństwa w domu Panny Młodej. Narzeczeni modlą się wspólnie, a później rodzice (i/ lub dziadkowie) błogosławią ich, obdarowują ikoną, z którą Młodzi udają się do Cerkwi. 

Po błogosławieństwie następuje czas na zaręczyny. Odbywają się one tego samego dnia co ślub (dosłownie tuż przed ślubem). Młoda Para po przybyciu do Cerkwi, staje w jej głównym wejściu i czeka na batiuszkę - prawosławnego duchownego. Batiuszka powtarza trzykrotnie formułę zaręczyn i daje Panu Młodemu do pocałowania obrączkę, którą później zakłada mu na palec. Następnie powtarza cały rytuał z Panną Młodą. Później Narzeczeni wymieniają się trzy razy obrączkami, co symbolizuje nieśmiertelną duszę, poprzez ceremonię zaślubin. Po tym, kapłan wprowadza Parę Młodą do Cerkwi, która jest przystrojona kwiatami. 
Źródło zdjęcia: www.abcfotovideo.com.pl

Młodzi w dniu ślubu mają czterech męskich świadków (po dwóch dla każdego). Batiuszka wprowadza wszystkich na środek Cerkwi, gdzie na stoliku leży krzyż i ikona. Wszyscy stoją na białym, tkanym materiale, na którym leży kawałek białego płótna z wyszytymi liśćmi paproci (białe płótno jest niezwykle ważnym symbolem - znaczy to, iż Para Młoda deklaruje czyste intencje oraz czystość cielesną). Batiuszka rozpoczyna uroczystość poprzez zapytanie Pana Młodego i Panny Młodej czy wstępują w związek małżeński z własnej, nieprzymuszonej woli i czy nigdy wcześniej nie składali innej osobie przysięgi małżeńskiej. Po otrzymaniu odpowiedzi, duchowny rozpoczyna modlitwy, prosząc o błogosławieństwo. Młodzi otrzymują świece. Po modlitwach, batiuszka trzykrotnie powtarza formułę zaślubin i daje Młodym do ucałowania krzyż, znajdujący się z przodu koron (korony, to symbol czystości życia, królestwa niebieskiego, przyszłej nagrody dla nowożeńców oraz korony cierniowej Jezusa i jego drogi do Zbawienia). Wtedy, batiuszka podaje korony świadkom stojącym za Parą Młodą, którzy zazwyczaj trzymają je nad głowami kobiety i mężczyzny do końca uroczystości. Trzykrotne wypowiedzenie przez duchownego słów "Panie Boże nasz, chwałą i czcią ukoronuj ich" oznacza zawarcie małżeństwa. 
Źródło zdjęcia: www.konradhudas.pl

Na uroczystości, batiuszka czyta fragment ewangelii św. Jana o cudzie na weselu w Kanie Galilejskiej, opierając księgę o pochylone głowy małżonków. Odmawiając modlitwy i litanie, chór śpiewa "Ojcze Nasz". Duchowny daje do wypicia Młodym wino z kielicha - co jest symbolem jedności losu, następnie obwiązuje im dłonie białą szarfą, częścią swojego stroju i trzymając w ręku krzyż oprowadza ich trzy razy dookoła stolika z ikoną. Świadkowie idą za nimi niosąc korony, które batiuszka odbiera im przy ostatnim okrążeniu stolika. 

Dalej, duchowny błogosławi Młodą Parę ikoną przywiezioną z domu Panny Młodej. Dzieje się to przed tzw. Rajskimi Drzwiami, znajdującymi się na ikonostanie, czyli ścianie gdzie wiszą ikony. Później batiuszka błogosławi młodemu małżeństwu, życząc wszystkiego co najlepsze, a chór zaczyna śpiewać "Mnohaja lieta" (odpowiednik polskiego "Sto lat").
Źródło zdjęcia: petersburski.wordpress.com

Na końcu uroczystości Para Młoda przez chwilę modli się przed ikonami i całuje na znak zawarcia małżeństwa. Następnie Panna Młoda przepina butonierkę Pana Młodego z lewej na prawą klapę marynarki. Po całej uroczystości przychodzi czas na życzenia, przed Cerkwią zostają obrzuceni ryżem i monetami, a później czas na zabawę do białego rana! 


Formalności do ślubu w obrządku prawosławnym:
  • ślub powinien odbyć się w parafii jednej ze stron; 
  • uroczystość musi być poprzedzona trzykrotnymi zapowiedziami przed ślubem w parafiach obydwojga narzeczonych;
  • tydzień przed ślubem należy iść do spowiedzi;
  • zaświadczenie o spowiedzi (świadectwo przedślubne), należy złożyć w Cerkwi, w której odbędzie się ślub;
  • świadkowie muszą być pełnoletni, powinni być wyznawcami prawosławia.

Do zawarcia ślubu potrzebne są:
  • metryki chrztu;
  • zapowiedzi (trzykrotne);
  • świadectwo przedślubne;
  • opłaty za ślub występują w formie ofiary lub są zgodne z cennikiem poszczególnych parafii. 

 Uczestniczyliście kiedyś w takiej uroczystości? Jestem ciekawa Waszych opinii :)

 
 

Prześlij komentarz