Zabawy i konkursy oczepinowe

czwartek, 4 sierpnia 2016
data:post.title
Osobiście nie lubię, jak na weselach pojawiają się zabawy czy konkursy o zabarwieniu erotycznym. Jest to niesmaczne, krępujące i nieeleganckie. Dlatego coraz więcej Par Młodych rezygnuje z tej części przyjęcia.

Źródło zdjęcia: www.bestlive.net.pl

Postanowiłam więc przygotować post, który być może zmieni Wasze postrzeganie takich zabaw, pokaże że może być zabawnie, fajnie i przyjemnie :) Specjalnie nie wpiszę zabaw typu rzucanie bukietem/ welonem/ muchą, lambady, jedzie pociąg czy zbieranie "na wózek", bo każdy te zabawy doskonale zna.
Zaczynamy!
 1. Kopciuszek - zabawa polega na tym, że panowie wychodzą z sali, pani w tym czasie zdejmują pantofelki. Później buty stawiane są na środku sali, a panowie po powrocie mają za zadanie dopasować pantofelki do odpowiedniej pani i poprosić ją do tańca. Można się nieźle uśmiać!
 2. Krzesła - ale nie takie "zwyczajne". Wersja odrobinę zmodyfikowana. Polega na tym, iż (tak jak w wersji podstawowej) na środku sali zbiera się kilka/ kilkanaście osób i ustawiane są krzesła (o jedno mniej niż liczba osób). Podczas grania muzyki osoby biorące udział w zabawie chodzą/ tańczą dookoła krzeseł, w momencie zastopowania utworu - muszą znaleźć fanta, o którym mówi zespół/ DJ/ wodzirej/ Para Młoda. Kto pierwszy zdobędzie krawat/ jakiś owoc i usiądzie na krześle - gra dalej :)
 3. Plecak/ worek/ krawat - w tej zabawie biorą udział WSZYSCY goście weselni. Najlepiej zorganizować ją na początku wesela. Najpierw tworzone są dwa kółka: w jednym, większym ustawiają się Panowie, w środku (w mniejszym) Panie. Każde kółko dostaje jakiś atrybut (krawat, bukiet itp.) i podczas grania muzyki te przedmioty są sobie przekazywane. Jeśli muzyka przestanie grać, osoba która została z przedmiotem musi założyć na siebie wszystkie rzeczy, które dostanie od osoby prowadzącej (znajdujące się w plecaku/ worku/ reklamówce). Co to mogą być za rzeczy? Np.: królicze uszy, diabelskie rogi, fartuch z ciałem kobiety/ mężczyzny, kitel lekarski, kalosze, białe/ różowe skarpetki, koszula hawajska, japonki, pielucha i smoczek dla dorosłych, czepek kucharski, męskie kalesony, kask, okulary z wyskakującymi gałkami ocznymi, kamizelka odblaskowa z zabawnym napisem, skrzydła, maski itp., itd. 
 4. Kotyliony - jeszcze się z nią nie spotkałam, ale po opisie wydaje się mega super! Organizuje się ją najlepiej po pierwszym tańcu. Przy każdym nakryciu stołu (obok winietek, sztućców, szkła) kładzie się karteczki z imieniem i nazwiskiem gościa. Po pierwszym tańcu (lub w innym momencie) wodzirej czy zespół mówią zasady gry: Panna Młoda zbiera karteczki od mężczyzn, Pan Młody od kobiet (liczba musi być parzysta). Później karteczki są mieszane i Para Młoda wymienia się nimi i podaje gościom. Na koniec każdy musi zatańczyć z wylosowaną osobą. Przy małych weselach Para Młoda może czytać nowo sparowane Pary. 
 5. Kawalerowie ustawiają się w kółku. Pan Młody podaje muchę i przechodzi ona z rąk do rąk w sumie tyle razu ile ma Pan Młody i Panna Młoda (np. 27 + 25 = 52 razy). Wersja dla Panien jest ciut inna - panny wyprasza się z sali i w tym czasie chowana jest spinka/ welon lub inny atrybut Panny Młodej na sali. W czasie, gdy dziewczyny szukają goście muszą głośno śpiewać z orkiestrą, by nie podpowiadać, gdzie został ukryty skarb.
 6. Balony - przed weselem należy napompować kilkadziesiąt balonów (około 100 sztuk byłoby najlepiej). Do dwóch balonów należy włożyć karteczki z napisem "Pan Młody" i "Panna Młoda". Zadaniem gości jest znalezienie karteczek poprzez przebijanie balonów.
 7. Myszka - panie ustawiają się na środku sali w kółku. Do środka wchodzi Panna Młoda, a na zewnątrz "grasuje" kocur, czyli Pan Młody. Zadaniem kobiet jest niewpuszczenie kocura do Panny Młodej. Musi wykazać się sprytem, żeby wejść do środka.
 8. Baloniki z zadaniami - do balonów (liczba zależy od kreatywności wodzireja czy zespołu) wrzucane są karteczki z zadaniami domowymi - im zabawniej opisane, tym lepiej. Można balony rozgraniczyć kolorami, żeby się nie pomieszały. Para Młoda otrzymuje 2 szpilki do przebijania ich. I np. Pan Młody przebija balon swojej żony a tam "będę pozwalała mężowi na wieczorne wypady z kolegami i nie mrugnę nawet okiem, jeśli po powrocie będzie od niego unosił się zapach niejednego piwka" lub w wersji męskiej "będę z uśmiechem witał Teściową podczas kolejnej niezapowiedzianej lustracji naszego mieszkania i z radością podam jej kawusie".
 9. Kto?.... - Na środku sali ustawiamy dwa krzesła, oparciami do siebie. Siada na nich Para Młoda. Małżonkowie otrzymują jakieś atrybuty (wałek/ młotek/ kwiat/ patelnia/ buty itd) i ich zadaniem będzie odpowiadanie za pomocą atrybutów na pytania zadawane przez wodzireja/ DJ/ zespół. Każde pytanie zaczyna się od wyrazu "KTO". Przykładowe pytania: Kto bardziej kocha swoją teściową? Kto pierwszy powiedział "kocham Cię"? Kto w małżeństwie będzie zarządzał finansami? Kto dłużej śpi? Kto częściej wywołuje kłótnie? Kto pierwszy podaje rękę na zgodę? Kto będzie wynosił śmieci? Kto będzie mył okna w domu? Itd. :)
 10. Sznurek - pary ustawiają się na środku sali po jednej stronie sznurka. Para Młoda (lub inne wyznaczone osoby) ustawiają się na obu krańcach sznurka i podnoszą do góry. Zadaniem osób biorących udział w konkursie jest przechodzenie pod sznurkiem bez dotknięcia go. Sznurek po każdym utworze obniża się. Jak będzie już naprawdę nisko, trzeba wprowadzić następną zasadę - nie można dotykać też rękoma podłogi. Para, która wytrzyma najdłużej - wygrywa!
 11. Jaka to melodia? - weselnicy dzielą się na dwie drużyny Panny Młodej i Pana Młodego (rodzina i znajomi Panny Młodej są z  nią, a strona Pana Młodego z nim), z Parą Młodą na czele. DJ lub zespół zaczynają grać fragment utworu i drużyny mają za zadanie je odgadnąć. Ci, którzy odgadną więcej utworów - wygrywają.
 12. Wałek - weselnicy ustawiają się w kółku (na przemiennie pan-pani-pan-pani). Celem zabawy jest podawanie sobie wałka (lub plastikowej, pustej butelki) bez używania rąk. Można podawać sobie brodami, pachami, kolanami, brzuchami. Osoba, która zgubi wałek odpada z gry. 
 13. Tańce pokoleniowe - orkiestra albo Para Młoda wybiera po 3 pary ze starszego i młodszego pokolenia. Zabawa polega na tym, żeby pary z młodszego pokolenia zatańczyły do muzyki z dawnych lat (tango, walc itp.), a starsze pokolenie do muzyki hip-hop, techno czy dancehall. Wygrywa para, która zatańczy najlepiej i otrzyma największa ilość oklasków.
Źródło zdjęcia: www.buzzfeed.com

Według mnie powyższe zabawy są świetną atrakcją weselną i nie urażą nikogo swoją nachalnością czy dwuznacznością. Miłym gestem ze strony Pary Młodej będzie wręczenie nagród innych niż wódka za udział w grach. Mogą być to: 
 • dyplomy, 
 • bilety do ZOO, 
 • deskorolka - deska do krojenia i rolka ręcznika papierowego, 
 • dmuchane zabawki na plażę,
 • podróż dla dwojga - bilety autobusowe,
 • nagroda niespodzianka - jajko niespodzianka,
 • odkurzacz bezprzewodowy - zestaw szufelki i zmiotki,
 • samochód sportowy - dziecięca miniaturka samochodu,
 • zlewozmywarka - gąbka i płyn do mycia naczyń,
 • ciekawe nakrycia głowy - słomkowy kapelusz, wełniana czapka itp.),
 • ekspres do kawy - gazeta Super Express i mała kawa,
 • wycieczka do Finlandii - butelka wódki Finlandia,
 • niezbędnik energetyczny - zapałki i świeczka,
 • SPA w Krynicy - miska i dwie wody mineralne Krynica,
 • taśma z wesela - rolka papieru toaletowego.
Źródło zdjęcia: www.planowaniewesela.pl

I można tak bez końca :) Co Wy na to?3 komentarze

 1. Według nas propozycja numer 11-"Jaka to melodia?", jest genialna. Oby więcej takich konkursów na oczepinach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne pomysły na konkursy oczepinowe. Jesteśmy przekonani, że goście nie będą się nudzić.

  OdpowiedzUsuń