Historia obrączek ślubnych

piątek, 30 grudnia 2016
data:post.title
Obrączka niewątpliwie jest wielkim symbolem zawarcia małżeństwa i miłości dwojga ludzi. A czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego nosimy ją na prawej a nie lewej dłoni? 
Wiadomo, w niektórych krajach nosi się złote krążki na lewej dłoni, w innych na prawej. A właściwie od czego to zależy? Czemu w Polsce jest tak a nie inaczej? Do napisania tego posta natchnął mnie kolega, który pewnego dnia poruszył ten temat na spotkaniu. Postanowiłam sprawdzić czy przypadkiem nie wpuszcza mnie w maliny, bo to co mówił było dość niesamowite. Ale zacznijmy od początku!
Fot. www.etsy.com (TheSlyFox)

Obrączka ze względu na swoją formę i kształt symbolizuje nieskończoną i nierozrywalną miłość. W różnych kulturach wygląda to inaczej (np. w islamie mąż daje żonie wino, czyli mahr), natomiast w kulturze "zachodu" nowożeńcy obdarowują się biżuterią w formie obrączek.

Gdzie obrączki mają swój początek?
Początkowo obrączki były wykonywane z trzciny, skóry zwierzęcej, kości słoniowej, drewna, miedzi czy mosiądzu. Jeśli obrączki były ze złota lub srebra, wierzono, że małżonek ma zaufanie do swojej wybranki i może powierzyć jej swój majątek.
Fot. www.antlerrings.com

Co więcej obrączki nie są symbolem typowo chrześcijańskim - zwyczaj wymiany obrączek powstał już w starożytności (dokładniej w starożytnym Egipcie). Wtedy pary nosiły obrączki na serdecznym palcu lewej dłoni, ponieważ wierzyli, że stamtąd płynie żyła prosto z serca. Ta tradycja została również przejęta w Rzymie, gdzie określenie "vena amoris" znaczyło tyle co "żyła miłości". Kościół katolicki zwyczaj wręczania sobie obrączek przyjął stosunkowo późno, bo w XIII wieku. Obrączki nosiły wyłącznie kobiety. Moment wręczania przez małżonków sobie obrączek traktowany był jako połączenie się na dobre i złe.
Fot. www.brillantearth.com

Dzisiejsze obrączki są trochę inne niż kilkaset lat temu - nie przypominają już pierścieni czy sygnetów. Obecnie wybór jest tak duży, że można dostać oczopląsu i zwariować. Od gładkich złotych, poprzez te z białego/ różowego złota, tytanu, miedzi. Z dodatkiem diamentów, w różnych kształtach i szerokościach czy fakturach. Mężczyzna i kobieta mogą mieć indywidualne, nie w komplecie. Wybór jest na prawdę imponujący.
Fot. www.k-uno.co.jp

Obrączki w Polsce
Obecnie przyjęło się, że obrączka powinna być noszona na serdecznym palcu prawej dłoni. Jednak do pierwszej wojny światowej w Polsce noszono obrączki na dłoni lewej. Co się stało, że nastąpiła taka zmiana? Cóż - wojna i śmierć wielu mężczyzn-mężów. Wdowy przekładały obrączki na prawą dłoń. W końcu wszyscy na znak solidarności zaczęli przekładać obrączki na prawą dłoń i oto jesteśmy! Zostało tak do dziś. 
Fot. www.etsy.com (LilyEmmeJewelry)
 
W jakich krajach nosi się obrączki na prawej dłoni?
Nie licząc Polski są to m.in.: Hiszpania, Niemcy, Austria, Chile, Grecja, Indie, kraje prawosławne.

W jakich krajach nosi się obrączki na lewej dłoni?
USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Brazylia, Meksyk, Irlandia, Szwecja, Słowenia. 

My z Michałem chcieliśmy nosić obrączki na lewych dłoniach, jednak po moim październikowym wypadku zrezygnowałam. Michał stwierdził, że obrączka, którą kupił jest odrobinę za duża na lewą i było mu niewygodnie. Dlatego teraz oboje nosimy na prawych :D 

Zresztą - nie ważne na której dłoni postanowicie nosić obrączki, nie ważne czy są zrobione z trawy, złota czy tytanu - liczy się jedynie Wasza miłość i wzajemny szacunek. Tego nie zastąpią żadne brylanty i metale szlachetne. 
Fot. www.etsy.com (CADIjewelry)

      

Prześlij komentarz