Ślubny Savoir Vivre - czy kolejność (dań) ma znaczenie?

piątek, 10 lutego 2017
data:post.title
Układając menu, kierujemy się powszechnie obowiązującą kolejnością, w jakiej spożywamy poszczególne dania:
 1. Przystawka
 2. Zupa
 3. Danie rybne
 4. Danie mięsne
 5. Sery
 6. Deser
 7. Owoce
 8. Kawa 
Fot. Mathieu Meunier Photography
 
Liczba posiłków podanych w czasie przyjęcia, zależna jest od jego charakteru i możliwości finansowych gospodarzy. Najczęściej podaje się kilka dań, dowolnie wybranych, należy jednak uważać na ich kolejność serwowania:
 1. Danie rybne podajemy przed mięsnym.
 2. Zimną przystawkę podajemy przed zupą.
 3. Serów nie podajemy przed zupą.
Itd. Itd.


"Nie urządzajcie przyjęcia ponad stan ("postaw się, a zastaw się")"


Jakie są najważniejsze zasady? Oto kilka z nich:
 1. Przy dwóch przystawkach (zimnej i ciepłej), zimną zawsze podaje się przed zupą, natomiast gorącą - po zupie. Pamiętajcie! Przystawka zimna rzeczywiście ma być zimna, natomiast gorąca - nie może być ciepła, musi być gorąca.
 2. Wielkość porcji - jeśli obiad składa się z zupy, dania rybnego, dania mięsnego, deseru i kawy (lub jest też uzupełniony przystawką), nie możecie nakładać gigantycznych porcji. Im więcej dań, tym mniejsze porcje.
 3. Sery jako oddzielne danie w Polsce są mało popularne. W swoim całym życiu bywając na przeróżnych przyjęciach nie spotkałam się z tym. Sery były ewentualnie podane na stole, aby każdy częstował się kiedy tylko zechce. Jednak wg zasad Savoir Vivre jest to niepoprawne. Sery powinno podawać się po daniu mięsnym - w niektórych krajach istnieje zwyczaj podawania serów zamiast deseru, albo tuż po deserze.
 4. Zasada, która najbardziej mi się podoba - nie urządzajcie przyjęcia ponad stan ("postaw się, a zastaw się"). To, ze zaprosicie CAŁĄ rodzinę, wszystkich "przyjaciół" z facebook'a oraz pół okolicy, w której mieszkacie, nie będzie oznaczało, że nagle staniecie się fajniejsi, że zaczną o Was mówić w samych superlatywach lub staniecie się dzięki temu szczęśliwsi - to tak po prostu nie działa :)



 

Prześlij komentarz