Animatorka dla dzieci na weselu rozwiązaniem problemów Par Młodych?

środa, 8 marca 2017
data:post.title


Animatorka dla dzieci na weselu to coraz popularniejsza usługa, ale czy każdy jej potrzebuje? I co najważniejsze, czy każdy musi zapraszać dzieci na swoje wesele?
Fot. Brett Maxwell Photography
 
Każda Para Młoda wie, że organizacja wesela to nie lada wyzwanie. Układając listę gości Pary Młode kierują się wieloma czynnikami, których zaproszeni goście nie powinni podważać. Od kilku lat spotykamy się z dylematami Młodych dotyczącymi obecności najmłodszych podczas tego dnia. Decydując się na organizację wesela z dziećmi warto pamiętać o zapewnieniu im wystarczającej rozrywki. Świetnym pomysłem będzie wynajęcie animatora dla dzieci na wesele, aby najmłodsi przeżywali ten dzień po swojemu i byli pod profesjonalną opieką.
Aby przybliżyć ten temat niezdecydowanym parom, spotkałam się z Joanną Dzik – event manager w Akademii Dobrej Zabawy Sówka, która zajmuje się organizacją eventów dla dzieci, od małych jak urodziny i opieka na weselach, po całkiem duże jak imprezy firmowe.

Wesele z dziećmi czy bez?

Monika: Asiu, jesteś ekspertem w sprawach dzieci na przyjęciach, również na weselach – czyli w temacie bardzo spornym podczas organizacji ślubu. Część Par Młodych sądzi, że wesele to zdecydowanie impreza dla dorosłych (ew. dla dzieci w wieku nastoletnim, którymi nie trzeba zajmować się non stop), inni uważają, że to zły pomysł, aby dzieci nie zapraszać. To jak to jest naprawdę? Wesele z dziećmi czy bez?
Asia: Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Tu wszystko zależy od Pary Młodej, ich wizji przyjęcia i potrzeb. I tak u jednych par dzieci na weselu będą mile widziane, a u innych nie. Całe napięcie Para Młoda-Goście wynika z tego, po czyjej stronie leży decyzja. Kiedy zapraszamy gości razem z dziećmi, o ich zabraniu (lub nie) decydują rodzice. W przeciwnym przypadku o zaproszeniu bez dzieci zadecydowała Para Młoda i przez to goście mogą poczuć się wykluczeni, niezrozumiani, gorsi czy nielubiani. Dla części osób to może być powód do odrzucenia zaproszenia czy wręcz obrażenia się. W moim odczuciu to dzień Młodych i to oni decydują, jak chcą go spędzić, ale podejmując taką decyzję, muszą liczyć się też z jej konsekwencjami. Więc na pytanie, zapraszać czy nie zapraszać dzieci na wesele, mogą odpowiedzieć tylko sami Młodzi.
Monika: A sam charakter wesela, uważasz, że to naprawdę miejsce dla dzieci?
Asia: Nie generalizowałabym, że wesele nie jest miejscem dla dzieci, że to impreza dla dorosłych. Wesele to przede wszystkim impreza o charakterze rodzinnym i przyjacielskim, i jeśli tylko będą chcieli tego Młodzi i goście, to jest to impreza jak najbardziej dla dzieci.

Jak poinformować o weselu bez dzieci?

Monika: No dobrze, a jeśli Para Młoda stwierdzi, że mimo wszystko nie chce wesela z dziećmi – jak przekazać taką informację zapraszanym gościom? Mam wrażenie, że często Pary Młode wpadają w takie błędne koło tłumaczenia się przed rodziną i znajomymi, co bywa bardzo stresujące i nawet męczące (sami z Michałem przeżyliśmy to na własnej skórze).
Asia: O tym najlepiej zacząć mówić wcześniej i nie zaskakiwać tą informacją w ostatniej chwili, wtedy goście będą mogli przygotować się na taką nowinę i może nie zaleją Młodych pytaniami i krytyką. Tak jak wspomniałam wcześniej, to prawo Pary Młodej wybrać, jakie chcą wesele i kogo chcą zaprosić. I z konsekwencjami tych decyzji muszą się też pogodzić. Niestety, nie ma idealnego rozwiązania tej sytuacji i jeśli ktoś z tego powodu będzie chciał się obrazić, to to zrobi. Ważne, żeby Młodzi robili rzeczy zgodne z ich przekonaniami, a nie pod presją dziesiątków gości, z których każdy ma inne zdanie. I to tyczy się właściwie każdego aspektu związanego z organizacją wesela. Zapraszanie bez dzieci staje się coraz powszechniejsze i za jakiś czas przestanie dziwić i zaskakiwać. Do tego czasu Młodzi muszą uzbroić się w cierpliwość.

Wesele z dziećmi – jak się nimi zająć?

Monika: A decydując się na opcję z dziećmi, jak zorganizować im czas podczas kilkugodzinnego przyjęcia?
Asia: Takie pytanie Para Młoda powinna zadać sobie już na etapie wybierania sali. Najlepiej wybrać taką, która ma wygospodarowany plac zabaw na zewnątrz lub salkę wewnątrz obiektu. To już na starcie daje ciekawą podstawę do zajęcia dzieci. Kolejnym rozwiązaniem, niezależnie od tego, jakim miejscem dysponujemy, jest wynajęcie animatorek. Tu możemy liczyć na bardzo szeroki wybór usług. Animatorki przeprowadzą zabawy, konkursy z dziećmi, pomogą im przy stole i położą spać. To najbardziej kompleksowa i pomocna dla rodziców opcja, która daje im czas na zabawę w gronie dorosłych, gdy ich dzieci są pod stałą opieką.
Monika: Czy to wszystkie atrakcje, jakie można zapewnić dzieciom na weselu?
Asia: Na tym asortyment weselnych atrakcji się nie kończy. Można wynająć magika czy klauna, choć ci przeważnie robią występy ok. 45-minutowe i są raczej uzupełnieniem dla animatorek, a nie alternatywą dla nich. Do tego coraz popularniejsze staje się wynajmowanie dmuchanych zamków, maszyny do popcornu, waty cukrowej, są też warsztaty tematyczne.
Fot. www.crazyforus.com

Animatorka dla dzieci na weselu i inne udogodnienia dla gości

Monika: A jakie dokładnie zabawy z animatorkami Wy oferujecie?
Asia: U nas w firmie zawsze zabawy dobieramy do wieku dzieci i miejsca, jakim dysponujemy. Latem można liczyć na puszczanie wielkich baniek mydlanych czy robienie latawców. Do tego niezależnie od pory roku prowadzimy tańce, zabawy z chustą animacyjną, przygotowujemy laurki dla Pary Młodej, są konkursy, wyścigi, najróżniejsze zabawy plastyczne. Popularnością cieszą się też nasze animacje w stylu Slow, gdzie duży nacisk kładziemy na relacje z dziećmi i wykorzystanie ekologicznych materiałów. W skład naszej usługi podstawowej wchodzi też mini plac zabaw z klockami i zabawkami dla najmłodszych i grami planszowymi dla starszych.
Monika: Wiele osób nie zastanawia się nad strefą odpoczynku dla najmłodszych, jak również nad miejscem do karmienia piersią – to dobrze czy źle? Taka strefa się przyda?
Asia: Takie strefy zawsze się przydają i są ukłonem w stronę mam i najmłodszych. Dostęp do spokojnego miejsca, gdzie można karmić piersią, jest szczególnie istotny, kiedy mamy jedną salę na tańce i jedzenie, bo wtedy trudno o jakieś intymny zakątek. Trzeba pamiętać, że karmienie piersią może trwać nawet godzinę, więc warto pomyśleć o komfortowym miejscu dla młodej mamy. Podobnie jest z małymi dziećmi, które po północy zaczynają padać z nóg. Warto mieć dla nich pokój, gdzie będzie można położyć je spać. W tym czasie oczywiście mogą zajmować się nimi animatorki. Można też połączyć strefę dla mam karmiących i dzieci.

Animatorka dla dzieci na weselu – koszt

Monika: Wiele Par Młodych obawia się, że wynajęcie animatorów lub dopieszczenie kącika dla dzieci na weselu bardzo obciąży ich budżety. Jak jest naprawdę? Czy trzeba aż tyle zainwestować? Czy da się w jakiś sposób obniżyć wydatki tego typu?
Asia: Najprostszym sposobem na uniknięcie tych dodatkowych kosztów jest wybranie sali z placem zabaw lub kącikiem dla dzieci. Jeśli takie miejsce jest już na terenie obiektu, nie trzeba za nie dodatkowo płacić, a dzieci mają już rozrywkę. Jeśli chcemy wybrać animatorki to ceny w różnych regionach Polski mogą się nieznaczne różnić. U nas we Wrocławiu pakiet standard zaczyna się od 600 zł za 3 godziny zabawy, 2 animatorki, materiały i kącik zabaw. Górnej granicy w pakiecie premium nie mamy, tu już wszystko zależy od Młodych i tego, czego oczekują.
Monika: Mimo wszystko 600 zł to dość duża kwota, a w Internecie można znaleźć oferty już od ok. 100 zł za godzinę, z czego wynika ta różnica w cenie Waszych usług?
Asia: Cieszę się, że o to pytasz. To prawda, że można znaleźć animatorki taniej. Najczęściej tańsze animacje oferują nie firmy animacyjne, a animatorki, które czasem dorabiają na własną rękę. W koszt naszych animacji wchodzą najwyższej jakości sprzęt i materiały, wszystko to wartości kilkuset złotych, do tego dochodzą przeszkolone animatorki. W przypadku osób działających na własną rękę i pracujących za niską stawkę nie można spodziewać się tych samych materiałów, bo zwyczajnie nie starczy na nie miejsca w tak niskim budżecie.
Fot. Cassidy Dawn Photography
Co dostaje się w cenie animacji?

Monika: Co ta jakość tak naprawdę oznacza dla klientów??
Asia: Tu najlepszym przykładem są farbki do malowania twarzy. Kredki bez atestów można kupić już za kilka złotych w chińskich sklepach, zaś farby, z których my korzystamy, to atestowane, hipoalergiczne produkty z Wielkiej Brytanii. U nas płaci się właśnie za gwarancję najwyższej jakości i pewność, że animatorka pojawi się na zleceniu. Współpracujemy z kilkudziesięcioma animatorkami i podpisujemy umowę na animacje z każdą Parą Młodą, dzięki temu Państwo Młodzi mają pewność, że bez względu na wszystko pojawimy się na ich weselu. Nie raz zdarzały się nam telefony od zdenerwowanych Panien Młodych, które w przeddzień wesela zostały poinformowane przez animatorkę z ogłoszenia, że nie może się ona pojawić, bo jest chora, złamała nogę czy spotkała ją inna katastrofa losowa. I wtedy dzwoni się na ratunek do nas. Stąd wynika ta różnica w cenie: chodzi o gwarancję, jakość i płacenie podatków.
Monika: A są jakieś alternatywy?
Asia: Alternatywą jest zorganizowanie zabaw samemu. Młodzi mogą naszykować stolik z kredkami, kolorowankami, puzzlami, klockami, grami planszowymi. Można poprosić także orkiestrę o zorganizowanie tańców dla dzieci. Biorąc pod uwagę koszty całego wesela, animatorka dla dzieci na weselu stanowi najczęściej od 1 od 5% wszystkich kosztów, więc w ogólnym zestawieniu nie są to usługi drogie, nawet przy bardziej rozbudowanych pakietach. A przygotowanie tego samemu zajmuje dużo czasu i jest kolejnym elementem do zrealizowania na liście dla Pary Młodej.

Role dzieci na ślubie i weselu

Monika: A jakie zadania można wyznaczyć dzieciakom podczas przyjęcia? Jednymi z najbardziej popularnych są sypanie kwiatów czy niesienie obrączek podczas ślubu. Może masz jeszcze jakieś pomysły?
Asia: W czasie wesela dzieci mogą zostać małymi reporterami. Wystarczy wręczyć im jednorazowe aparaty i dostaniemy mnóstwo niezwykłych i niezapomnianych ujęć. Koszt takiego aparatu to ok. 20 zł za 27 klatek. Aparaty są analogowe, więc nie będzie problemów ze złapaniem ostrości.
Ubierając dziewczynki w tiulowe spódnice tutu, w dość tani sposób można zapewnić sobie wianuszek małych uroczych druhenek. Koszt jednej spódniczki to mniej niż 20 zł, do tego koszulka i za ok. 30 zł będziemy mieć gotowy strój. Dziewczynki w takich strojach wyglądają przeuroczo i mogą nie tylko sypać kwiaty, o których wspomniałaś, będą też wyjątkową ozdobą sesji zdjęciowej. Do sesji można też naszykować dla dzieci najróżniejsze przebrania, szczególnie jeśli Para Młoda ma już własne dzieci i chciałaby w wyjątkowy sposób wyróżnić je w tym dniu. Takie zdjęcia będą świetną zabawą dla najmłodszych, a dla Młodych doskonałą pamiątką.
Monika: Coś jeszcze mogłabyś polecić?
Asia: Innym pomysłem jest poproszenie dzieci o przygotowanie spektaklu dla Pary Młodej. To zajmie je na chwilę, będzie też nie lada wyzwaniem, a dla gości ciekawą rozrywką. Jeśli Para Młoda ma własne dzieci, może włączyć je też do swojego układu pierwszego tańca.
Fot. Natalie Watson

Animatorka dla dzieci na weselu w sezonie letnim

Monika: Powoli kończy się zima i niedługo wejdziemy w okres wiosenno-letnich wesel, czy macie coś wyjątkowego do zaproponowania w tym czasie?
Asia: Tak, kiedy tylko pozwala na to pogoda i miejsce, organizujemy dzieciom zabawy w ogrodzie. Część zabaw odbywa się w formie pikniku na kocach, czasem organizujemy też miejsce wypoczynku z poduchami typu sako dla małych i dużych. Organizujemy bitwy na pistolety wodne, puszczamy latawce i wielkie bańki mydlane.
Monika: Brzmi świetnie! Przyznam szczerze, że sama chętnie wzięłabym udział w takich zabawach na świeżym powietrzu, bo przypomina mi się szczęśliwe dzieciństwo. Nie ukrywam, że organizując swoje tegoroczne przyjęcie weselne zastanawiam się bardzo nad wynajęciem animatora dla dzieci. Dzięki temu będę miała pewność, że nie tylko dorośli miło spędzą ten dzień, ale również najmłodszym miło upłynie te kilka godzin zabawy. Do tego będę miała pewność, że dzieciom nie wpadną do głów głupie pomysły i nie zrobią sobie krzywdy. Dlatego z całego serca (i rozumu) polecam usługi animatorki dla dzieci na weselu.

-Post powstał w ramach współpracy z Joanną Dzik z firmy „Akademia Dobrej Zabawy Sówka”-

Animatorka dla dzieci na weselu to pomysł na Twoje przyjęcie? A może raczej chcesz zrobić to samemu lub wcale nie zapraszać dzieci? Daj znać w komentarzach, co o tym myślisz!


2 komentarze

  1. W ostatnich latach, dużą popularnością cieszą się wesela z obecnością dzieci. Wiele młodych par z tego powodu wynajmuje animatorów, dzięki którym nasze pociechy nie odczują nudy. Według nas jest to wspaniały pomysł. Nie bójmy się innowacyjnych rozwiązań.

    OdpowiedzUsuń